Γονείς

Οι γονείς/κηδεμόνες ως ενήλικες, πιο ώριμοι και με περισσότερη εμπειρία από τα παιδιά τους, έχουν κάθε συμφέρον να συνεργάζονται και να επιδιώκουν συχνή επικοινωνία με τους εκπαιδευτικούς για να επιτευχθεί το βέλτιστο μαθησιακό και παιδαγωγικό αποτέλεσμα.

Είναι απόλυτη και μονόπλευρη η αντίληψη ότι χαρακτηρίζεται ο γονέας/κηδεμόνας από ενδεχόμενη παραβατική συμπεριφορά του μαθητή/της μαθήτριας ή από την ενδεχόμενη χαμηλή επίδοσή του/της. Εδώ δεν καταδικάζεται κανείς, δεν είναι Δικαστήριο το Σχολείο. Δεν καταδικάζονται ούτε μαθητές/μαθήτριες ούτε γονείς/κηδεμόνες. Το Σχολείο έχει παιδαγωγικό ρόλο: "καταδικάζει" άνομες, προσβλητικές,  υποτιμητικές και κοινωνικά ασυμβίβαστες πράξεις και συμπεριφορές.

Ακόμα και η αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος που επιβάλλεται από τον Σύλλογο διδασκόντων σε ορισμένες εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις δε γίνεται στο πνεύμα της στενής έννοιας της ποινής, αλλά κυρίως στην παροχή μιας νέας ευκαιρίας στον/η μαθητή/τρια να "ανθίσει" σε ένα νέο περιβάλλον στο οποίο δε θα είναι στιγματισμένος/η λόγω της συμπεριφοράς του/της, με την ελπίδα και πίστη βέβαια ότι θα πεισθεί να βελτιώσει την συμπεριφορά του/της εκεί.

Σε αυτούς τους ρόλους του Σχολείου γονείς και κηδεμόνες σας θέλουμε συνεργάτες ώστε να βοηθήσουμε από όλες τις πλευρές τα παιδιά μας για να βγουν πρωτίστως καλοί αλλά και χρήσιμοι για την κοινωνία άνθρωποι.

Για να μιλάμε όμως και χειροπιαστά, μια αρχική βοήθεια που μπορούν να παράσχουν οι γονείς/κηδεμόνες στα παιδιά  είναι να διαβάσουν μαζί το άρθρο με τίτλο "Είναι δύσκολο το Γυμνάσιο;" στην καρτέλα "ΜΑΘΗΤΕΣ" και να προσπαθήσουν με διακριτική επίβλεψη, με πολλή συζήτηση και επαρκείς εξηγήσεις προς τα παιδιά να ακολουθήσουν από κοινού τους 10 βασικούς κανόνες που θα εξασφαλίσουν την πρόοδο και προαγωγή τους.