ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ-ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

πραγματοποιήθηκαν

AIDS
Ενημερωτική εκδήλωση με θέμα :"AIDS η μάστιγα του αιώνα" πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας τη Δευτέρα 19/1/98.
Στην εκδήλωση πήραν μέρος οι μαθητές της Γ' τάξης, οι οποίοι παρακολούθησαν βιντεοταινία σχετική με τους τρόπους μετάδοσης και προφύλαξης απ' τον ιό του AIDS και συζήτησαν για το θέμα, με τον καθηγητή Βιολογίας κ. Θωμά Κουτρούμπα.
Επίσης στο χώρο του σχολείου αναρτήθηκε πανώ με κείμενα,ζωγραφιές και συνθήματα των μαθητών.
Κεντρικό σύνθημα :
"ΝΑΙ ΣΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΟΧΙ ΣΤΟ AIDS"

ΣΙΝΕΜΑ
Την κινηματογραφική ταινία '' ο μικρόκοσμος" παρακολούθησαν οι μαθητές της Γ' τάξης του σχολείου μας.

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ
Το δάσος της Στροφυλιάς,τα ποτάμια και οι υγρότοποι της Αχαΐας,οι εθνικοί δρυμοί της Ελλάδαςανακύκλωση,οι πυρκαγιές,οι βιολογικοί καθαρισμοίχλωρίδα και η πανίδα της χώρας μας καθώς και η δράση των περιβαλλοντικών οργανώσεων είναι μερικά από τα θέματα των εργασιών που ανέλαβαν και υλοποίησαν οι μαθητές των τμημάτων Γ1,Γ2 και Γ3 στα πλαίσια της διδασκαλίας του μαθήματος της Βιολογίας (κεφ.Οικολογία).
Οι μαθητές συγκέντρωσαν στοιχεία από βιβλία,φυλλάδια και περιοδικά,ενώ αλληλογράφησαν με πολλές περ/κές οργανώσεις της χώρας.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ
Το χημικό τμήμα του πανεπιστημίου της Πάτρας επισκέφτηκαν οι μαθητές της Γ' τάξης του σχολείου την Τετάρτη 11/3/98 στα πλαίσια του εορτασμού της εβδομάδας της Χημείας.
Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στα εργαστήρια του τμήματος και ενημερώθηκαν για τα επιστημονικά επιτεύγματα της σύγχρονης Χημείας.

ΔΑΣΟΣ

Στα πλαίσια του εορτασμού της παγκόσμιας ημέρας δασοπονίας πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας έκθεση φωτογραφίας,αφίσας και γελοιογραφίας με θέμα :
"Το άγνωστο ελληνικό δάσος".
Τα εκθέματα παρουσιάστηκαν την Παρασκευή 27-3-98 σ' όλους τους μαθητές του σχολείου, ενώ για τους μαθητές της Γ' τάξης έγινε προβολή διαφανειών με θέμα :

"Τα δάση της Ελλάδας"
.

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ
Στη σχολική χρονιά 1997-1998 δουλέψαμε επάνω σε 2 προγράμματα τοπικής ιστορίας:
*Άνω Πόλη: Συμβολή στην εξέλιξη του οικιστικού τοπίου της ΠΑΤΡΑΣ
*Το Κάστρο και η Γειτονιά του

Ακολουθουμένη μέθοδος:
α)Συλλογή στοιχείων-πληροφοριών (βιβλιοθήκες ,επισκέψεις, συνεντεύξεις- -συνεργασία με φορείς)
β)Ταξινόμηση των στοιχείων-πληροφοριών
γ)Ανακοίνωση-Έκθεση
(πραγματοποιήθηκε 28/5/98)
δ) Αξιολόγηση

Σκοπός Προγραμμάτων: Γνωριμία των μαθητών με την πόλη-Κατανόηση της εξέλιξης του χώρου.

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ :ΔΗΜΟΓΛΗ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΠΕ2

ΕΚΘΕΣΗ
Την Πέμπτη 28/5/98 (από 9.00πμ-12.15μμ), οι μαθητές των τάξεων Α'@ Β' του σχολείου μας
(στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας)παρουσίασαν τις ατομικές κατασκευές τους, στο χώρο του σχολείου.
Επίσης, πραγματοποιήθηκε έκθεση των ατομικών έργων των παιδιών, που συμμετείχαν προαιρετικά στο πολιτιστικό δίωρο, με θέμα:
Ελληνική Χαρακτική -Χαρακτική σε Λινόλεουμ.