Κάλεσμα της ΕΛΜΕ προς Γονείς για ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ & Αποφάσεις!

ΕΝΩΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩΝ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Α΄ ΕΛΜΕ ΑΧΑΪΑΣ

ΜΑΝΙΑΚΙΟΥ 6 & ΚΟΡΙΝΘΟΥ, ΠΑΤΡΑ

ΤΗΛ. / FAX: 2610 ? 278776

mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ,

http://aelmeahaias.wordpress.com                             Πάτρα, 29 / 2 /2016

Κάλεσμα σε συνάντηση για Τμήματα Ένταξης-Ειδική Αγωγή

Η Α΄ ΕΛΜΕ ΑΧΑΪΑΣ (Σωματείο Εκπαιδευτικών) και εκπαιδευτικοί ειδικής αγωγής καλούν σε συζήτηση την Ομοσπονδία και την Ένωση γονέων, τις ενώσεις γονέων και κηδεμόνων μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, τον σύλλογο Δασκάλων και Νηπιαγωγών, τον σύλλογο Ε.Ε.Π., την Ε.Σ.Α.μεΑ. και κάθε ενδιαφερόμενο, σε συζήτηση πάνω στην τροπολογία του νομοσχεδίου που ψηφίστηκε πρόσφατα, «Μέτρα για την επιτάχυνση του κυβερνητικού έργου και άλλες διατάξεις», η οποία ουσιαστικά καταργεί τα τμήματα ένταξης και υποβαθμίζει την ειδική εκπαίδευση.

Η συζήτηση θα γίνει στο χώρο της Α΄ ΕΛΜΕ Αχαΐας, Μανιακίου 6 κ Κορίνθου, Πάτρα, τη Δευτέρα 7 Μαρτίου στις 19.30.

Για το Δ. Σ.

Ο Πρόεδρος                                                   Ο Γραμματέας

Σιάχος Χρήστος                                                 Ψαρράς Σπύρος

Αποτέλεσμα συνάντησης:

ΕΝΩΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩΝ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Α΄ ΕΛΜΕ ΑΧΑΪΑΣ

ΜΑΝΙΑΚΙΟΥ 6 & ΚΟΡΙΝΘΟΥ, ΠΑΤΡΑ

ΤΗΛ. / FAX: 2610 ? 278776

http://aelmeahaias.wordpress.com                                Πάτρα, 7 / 3/2016

Δελτίο Τύπου για τα Τμήματα Ένταξης και την Ειδική Αγωγή

Την Δευτέρα 7/3/2016 πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της Α΄ ΕΛΜΕ Αχαΐας συνάντηση ? συζήτηση με θέμα την τροπολογία στο νομοσχέδιο που ψηφίστηκε πρόσφατα με τίτλο: «Μέτρα για την επιτάχυνση του κυβερνητικού έργου και άλλες διατάξεις», η οποία έμμεσα καταργεί τα Τμήματα Ένταξης και υποβαθμίζει την Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση .

Στην συνάντηση συμμετείχαν ο Σύλλογος Δασκάλων και Νηπιαγωγών Πάτρας, η Ομοσπονδία Ενώσεων Γονέων Αχαΐας η Ένωση γονέων Πάτρας, Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, γονείς και εκπαιδευτικοί Ειδικής Αγωγής.

Μετά από τη συνάντηση ? συζήτηση που πραγματοποιήθηκε αποφασίστηκαν:

- Συνέντευξη Τύπου την Τετάρτη 16/3/2016, ώρα 12:00, στα γραφεία της Ά ΕΛΜΕ Αχαΐας.

- Την Πέμπτη 17/3/2016, ώρα 13:30 παράσταση διαμαρτυρίας στον Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης Δ. Ελλάδας.

-Για το λόγο αυτό το ΔΣ της Α ΕΛΜΕ Αχαΐας κηρύσσει δίωρη διευκολυντική στάση εργασίας την Πέμπτη 17/3/2016 και ώρα 12:00 ? 14:00.

-Κλιμάκωση του αγώνα .

Καλούμε τα Σωματεία Εκπαιδευτικών Α/θιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης, Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π., τις Ομοσπονδίες Ενώσεων Γονέων και Κηδεμόνων της χώρας, την Ανώτατη Συνομοσπονδία Γονέων Μαθητών Ελλάδας ( ΑΣΓΜΕ), την ΕΣΑμεΑ, την ΔΟΕ, την ΟΛΜΕ, τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων και όλους τους άλλους φορείς της Ειδικής Εκπαίδευσης να κλιμακώσουν τον αγώνα τους και την αντίδρασή τους ώστε να καταργηθούν οι σχετικές διατάξεις.

Α΄ ΕΛΜΕ Αχαΐας

Σύλλογος Δασκάλων ? Νηπιαγωγών Πάτρας