Καλώς Ορίσατε!

Καλώς Ορίσατε στο Σχολείο μας!

Το 8ο Γυμνάσιο Πατρών φιλοξενείται από τη σύστασή του, δηλαδή από το σχολικό έτος 1978-1979, στο κτίριο της «Τριαντείου Τεχνικής και Βιομηχανικής Σχολής Πατρών» το οποίο είναι κληροδότημα του Θεόδωρου Τριάντη, ενός Πατρινού βιομηχάνου απόγονου της ξακουστής οικογένειας βιομηχάνων και πολιτικών Τριάντη οι οποίοι με δωρεές συνέδραμαν στην ποιοτική αναβάθμιση της πόλης των Πατρών.

Το σχολείο βρίσκεται σε μια έκταση 10 στρεμμάτων με κτιριακή κάλυψη περίπου 2.600 m2. Ο περιβάλλοντας χώρος του σχολείου είναι εξαιρετικά σπάνιου φυσικού κάλλους για τα δεδομένα μιας πόλης καθώς διαθέτει δέντρα, κήπο, πεζόδρομους και γήπεδα καλαθοσφαίρισης και πετοσφαίρισης. Επίσης στο χώρο αυτό βρίσκεται η προτομή του ιδρυτή της Σχολής Θεόδωρου Τριάντη,  έργο  του Μιχαήλ Τόμπρου.

Η ιστοσελίδα μας δεν υποκαθιστά σε καμιά περίπτωση την άμεση επαφή που επιδιώκουμε με όλους/ες τους εμπλεκόμενους στη διαδικασία της μάθησης & παιδαγωγικής καθοδήγησης φορείς και πρόσωπα. Το αντίθετο, ευελπιστούμε ότι η ιστοσελίδα μας θα αποτελέσει αφορμή για αμφίδρομη επικοινωνία μια και είναι ευπρόσδεκτες οι προτάσεις σας για βελτίωσή μας σε πάσης φύσεως τομέα της σχολικής ζωής.

Ένα Σχολείο δεν στηρίζεται μόνο στην υποδομή, αλλά και στο ανθρώπινο δυναμικό που το απαρτίζει (δηλαδή εκπαιδευτικούς, μαθητές, γονείς), στην συντονισμένη προσπάθειά τους και την μεταξύ τους αγαστή συνεργασία ώστε να μπορέσει το Σχολείο να επιτελέσει τον ρόλο του στα ύψιστα λειτουργήματα τα οποία του έχει αναθέσει και εμπιστευτεί η πολιτεία:

- τη μόρφωση και

- τη διαπαιδαγώγηση των νέων της.

Ονειρευόμαστε ένα όσο το δυνατό πιο δημοκρατικό Σχολείο με κανόνες και όρια, εκεί που η ελευθερία του ενός σταματά εκεί που αρχίζει του άλλου. Προσπαθούμε να το εφαρμόσουμε στην πράξη εμπλέκοντας τους μαθητές/τριες συζητώντας και ζητώντας να καταθέτουν τις προτάσεις τους, μέσα από συλλογικές διαδικασίες με τους/τις εκπροσώπους των Μαθητικών Συμβουλίων, σε θέματα λειτουργίας του Σχολείου όπως:

- ο εσωτερικός κανονισμός του Σχολείου

- τους τρόπους και τα μέσα διεξαγωγής των μαθημάτων

-τους τρόπους αναβάθμισης της ποιότητας των συνθηκών

-τους τρόπους μείωσης της παραβατικότητας

Όπως οι μαθητές/τριες μας & οι γονείς και κηδεμόνες μπορούν να συνδιαμορφώνουν με ευγενικό αλλά θαρραλέο τρόπο το Σχολείο μας, έτσι αύριο θα διαμορφώνουν το μέλλον τους και τη ζωή τους.