Έθιμα

Η κοινωνία προοδεύει όταν γνωρίζει ποια είναι και τι θέλει, δηλαδή όταν έχει ταυτότητα και στόχους. Χαρακτηριστικό της ταυτότητας κάθε κοινωνίας είναι τα ήθη και τα έθιμά της, οι παραδόσεις της. Όπως δε μπορεί να αναπτυχθεί ένα φυτό χωρίς να δημιουργηθούν ρίζες, έτσι δε μπορεί και να προοδεύσει μια κοινωνία χωρίς να γνωρίζει τις ρίζες της, την Παράδοση, τα Ήθη και τα Έθιμά της.

Έχουμε την τιμή στο Σχολείο μας να διαθέτουμε συναδέλφους που τιμούν τις Παραδόσεις μας και ξεχωρίζουν τις μέρες από την καθημερινότητα. Μια από αυτές είναι η κ. Ντούρου Ιωάννα που μαζί με την κ. Λαγουδάκη Έλενα και τον κ. Μεναγάτο Νικόλαο είναι οι κύριοι συντελεστές, μέσα από τα Προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας, διατήρησης του εθίμου της Τσικνοπέμπτης στο σχολείο μας. Τους ευχαριστούμε θερμά για όλη την προσφορά τους σε όλα τα έθιμα καθώς επίσης για τον Χριστουγεννιάτικο, τον Αποκριάτικο και τον Καλοκαιρινό  στολισμό του σχολείου μας! Αυτή η θέση στην ιστοσελίδα είναι για να αναδείξουμε τη δουλειά τους στη διατήρηση των εθίμων στο σχολείο μας.

Η Τσικνοπέμπτη και οι Απόκριες:

2016 Τσικνοπέμπτη

2015: Πώς γιορτάσαμε την Τσικνοπέμπτη...

2015: Κατασκευή φετινού καρνάβαλου

2021: Καρναβάλι εξ αποστάσεως

2021: Δέκα χρόνια καρναβάλι

Το Σχολείο μας το Καλοκαίρι:

2015: Καλοκαιρινές κατασκευές

Το Σχολείο μας τα Χριστούγεννα:

23/12/2015 Θεατρική Παράσταση Με αφορμή την παράσταση εκτίθενται οι φωτογραφίες της χριστουγεννιάτικης διακόσμησης του 2015.

2014: Χριστουγενιάτικες Κατασκευές