2016 Τσικνοπέμπτη

Σήμερα 3 Μαρτίου 2016, πιστοί τα τελευταία 5 χρόνια στην τήρηση των εθίμων μας, γιορτάσαμε την Τσικνοπέμπτη που είχε τσίκνισμα στο χώρο του Σχολείου με  σουβλάκια και αναψυκτικά που προσφέρθηκαν δωρεάν στους μαθητές/τριες από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων.

Αλλά δεν ήταν μόνο το τσίκνισμα, ήταν η όλη η ατμόσφαιρα η γιορτινή που για αυτό είχαν φροντίσει οι συναδέλφισσες κ. Ντούρου Ιωάννα και κ. Λαγουδάκη Έλενα, οι οποίες στα πλαίσια των προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας που υλοποιούν και τη φετινή σχολική χρονιά 2015- 2016, μαζί με τους μαθητές/τριές, επιμελήθηκαν τον υπέροχο στολισμό του εσωτερικού του σχολείου αλλά και του κήπου με τις χειροποίητες δημιουργίες που κατασκεύασαν όλη αυτή τη χρονιά.

Η ιδιαιτερότητα αυτή της γιορτής είναι η ιστορική της συνέχεια στο Σχολείο μας: δηλαδή εκτίθενται όλοι οι βασιλιάδες καρνάβαλοι όλων των 4 προγούμενων ετών και η έκπληξη του φετινού βασιλιά καρνάβαλου ο οποίος ήταν ο  κύριος "Like", ο καρνάβαλος με το κινητό ανά χείρας, ρέμπελα καθισμένος και ο οποίος μέσω του κινητού συνδέεται στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και κάνει "Like" σε ο,τιδήποτε: του αρέσει δεν του αρέσει, συμφωνεί δε συμφωνεί με αυτό στο οποίο κάνει "Like". Επίσης διακατέχεται και από το άγχος για το πόσα "Like" έχουν λάβει οι αναρτήσεις του στο προφίλ του, με αποτέλεσμα να ζει μια εικονική ζωή μέσω του διαδικτύου.

Για αυτό και το σύνθημα "Άσε το κλικ και ζήσε!!!"

Ο κ. Like παρουσιάστηκε στην ολομέλεια του Σχολείου με σατυρικό θεατρικό δρώμενο. Η Τσικνοπέμπτη μας είχε και κυνήγι κρυμμένου θησαυρού με ερωτήσεις γνώσεων που ήταν ιδέα μαθητών του Σχολείου μας. Τέλος προβλήθηκε στην ολομέλεια του Σχολείου η ταινία μικρού μήκους "Με άλλο μάτι" με την οποία το Σχολείο συμμετείχε στον Διεθνή Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους 2015 - 2016.

1 2016 tsiknopempti

2 2016 tsiknopempti

3 2016 tsiknopempti

4 2016 tsiknopempti

5 2016 tsiknopempti

6 2016 tsiknopempti

7 2016 tsiknopempti

8 2016 tsiknopempti

9 2016 tsiknopempti

10 2016 tsiknopempti

11 2016 tsiknopempti

Τα θερμά μας συγχαρητήρια σε όλες/ους διότι με αφορμή αυτή την υπέροχη γιορτή δόθηκε  ένα επίκαιρο και ουσιαστικό μήνυμα που αφορά όλους/ες μας - την σωστή χρήση της τεχνολογίας !!!