Εκπαιδευτικές Επισκέψεις

Το Σχολείο μας αναγνωρίζοντας την καθοριστική συμβολή της ποικιλίας των ερεθισμάτων στην ολόπλευρη ανάπτυξη των παιδιών, προσπαθεί κάθε χρόνο να δίνει ισότιμες ευκαιρίες σε όλες τις τάξεις του σχολείου -είτε μέσα από διεπιστημονικά προγράμματα είτε μέσα από το κανονικό πρόγραμμα-  να επισκέπτονται αξιόλογους χώρους, να γνωρίζουν αξιόλογους ανθρώπους- επαγγελματίες κ.ά. και να υιοθετούν υγιή πρότυπα για τη ζωή τα οποία λειτουργούν με κανόνες σεβασμού και αξίες.  Έτσι συνδέουμε με έναν άλλο τρόπο, τη διδασκόμενη θεωρία, με την κατά το δυνατό πρότυπη πρακτική.

Στη ζωή θα δούμε πολλά και όλα υπάρχουν, όμως ωφέλιμο είναι να είμαστε σαν τις μέλισσες που θέλγονται από τα λουλούδια και συλλέγουν το νέκταρ και όχι σαν τις μύγες που θέλγονται από τα περιττώματα και τις ακαθαρσίες και ζουν μέσα σε αυτές. Ο δρόμος της αρετής είναι στενός και δύσβατος, ενώ της κακίας φαρδύς και εύκολος.

Για αυτό τα ερεθίσματα επιλέγονται πάντα με κάποια κριτήρια καταλληλότητας και ανάτασης των μαθητριών/τών μέσα από ανάταση της σκέψης (του συναισθήματος, της αισθητικής κ.ά). Κι αυτό γιατί ο τρόπος που σκέφτεται ένας άνθρωπος μπορεί να καθορίσει τη ζωή του με τον παρακάτω αλγόριθμο (Σημείωση: Εννοείται ότι ο άνθρωπος ως έμβιο ον μη προβλέψιμο, μπορεί να σταματήσει τον αλγόριθμο αυτόν σε οποιοδήποτε στάδιο επιθυμεί, αλλά όσο πιο προχωρημένο είναι το στάδιο τόσο μεγαλύτερο κόπος και πόνος θα απαιτηθεί, δηλαδή είναι πιο εύκολο να αλλάξουμε σκέψεις παρά συνήθειες... ):

Οι σκέψεις οδηγούν σε πράξεις, οι πράξεις οδηγούν σε συνήθειες, οι συνήθειες οδηγούν σε χαρακτήρα, ο χαρακτήρας οδηγεί σε "πεπρωμένο".

Επομένως το σημαντικό είναι να σταματάμε και να διώχνουμε την κακή σκέψη από το μυαλό μας, να μην την αφήνουμε να ριζώσει και να μας κατατρώει και το κακό να σταματά στο επίπεδο της σκέψης διότι διαφορετικά θα γυρίσει μπούμεραν και θα βλάψει μακροπρόθεσμα εμάς τους ίδιους.

Ένας τρόπος για να δει τη ζωή "με άλλα μάτια" ένα παιδί, να σχηματίσει ορθά νοητικά μοντέλα, είναι οι εκπαιδευτικές επισκέψεις.

2015-2016 Εκπαιδευτικές Επισκέψεις

2014-15: Εκπαιδευτικές Επισκέψεις

Οι Εκπαιδευτικές Επισκέψεις έχουν αμφίδρομη έννοια. Από τη μια επιδιώκουμε εκπαιδευτικές επισκέψεις για τους μαθητές/τριές μας, από την άλλη ανοίγουμε τις πύλες μας για να δεχθούμε την επίσκεψη όσων ενδιαφέρονται να μας γνωρίσουν. Μια τέτοια περίπτωση είναι η επίσημη πρόσκληση που απευθύνουμε, κάθε νέα σχολική χρονιά, στα γειτονικά μας Δημοτικά Σχολεία να μας επισκεφτούν για να γνωριστούμε.

Τα Δημοτικά πάνε Γυμνάσιο(2015-16)!