2015-2016 Εκπαιδευτικές Επισκέψεις

1) Εκπαιδευτική επίσκεψη της Γ΄ Γυμνασίου στην κτίριο της Βουλής των Ελλήνων στα πλαίσια της Βουλής των Εφήβων και στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Ακρόπολης τον Δεκέμβρη 2015.

2) Εκπαιδευτική επίσκεψη στις 17 Φεβρουαρίου 2016 των μαθητών/τριών των 2 φετινών άρρηκτα συνδεδεμένων πολιτιστικών προγραμμάτων των κ. Καλλιμάνη, κ. Μπαρακίτη, κ. Κυρζοπούλου, κ. Παπαδοπούλου, κ. Μενεγάτου, στην έκθεση φωτογραφιών με τίτλο «Όνειρο και Απουσία». Δείτε το σχετικό άρθρο:

2015-2016 Εκπαιδευτική Επίσκεψη σε Έκθεση Φωτογραφίας

3) Εκπαιδευτική επίσκεψη στις 29 Μαρτίου 2016 των μαθητών/τριών των Α1 και Α2 τμημάτων στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών και στην Ρωμαϊκή Γέφυρα. Δείτε το σχετικό άρθρο:

Εκπαιδευτική Επίσκεψη 2016 Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών

4) Εκπαιδευτική επίσκεψη στις 31 Μαρτίου 2016 των μαθητών/τριών της Β΄Γυμνασίου στον Ιερό Ναό του Παντοκράτορα, στο Κάστρο, Βλατερό και στο Ρωμαϊκό Ωδείο Πατρών με αφορμή σχετικές διδακτικές ενότητες στην Ιστορία και την Νεοελληνική Λογοτεχνία, όπου οι μαθητές/τριες αντάλλασσαν πληροφορίες για τα διάφορα μνημεία της πόλης, την ιστορία τους καθώς θρύλους και παραδόσεις που είναι γνωστοί μέχρι σήμερα.

5) Διήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στη Γαστούνη & Καλαμάτα για τους/τις μαθητές/τριες της Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου των 2 προγραμμάτων αγωγής σταδιοδρομίας της κ. Ντούρου και των κ. Λαγουδάκη και κ. Μενεγάτου, στις 31 Μαρτίου και 1 Απριλίου 2016.

2016: Εκπαιδευτική Επίσκεψη στη Γαστούνη & Καλαμάτα

6) Τετραήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Θεσσαλονίκη από τις 7 Απριλίου έως τις 10 Απριλίου 2016 με μαθητές/τριες της Β΄και Γ΄ Γυμνασίου στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος του κ. Βενετή και της κ. Χριστοδουλοπούλου.

2016: Εκπαιδευτική Επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη

7) Εκπαιδευτική επίσκεψη των τμημάτων Α3 και Α4 στο Μουσείο Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών και στο Ζωολογικό Μουσείο του τμήματος Βιολογίας στις 19 Απριλίου 2016 στα πλαίσια των μαθημάτων της Βιολογίας και της Γεωγραφίας.

2016: Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Πατρών

8) Μονοήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στο Ναύπλιο στις 22 Απριλίου 2016 για την ολομέλεια του Σχολείου.