2016: Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Πατρών

Την Τρίτη 19 Απριλίου 2016 αφορμώμενοι από τα μαθήματα της Γεωγραφίας και της Βιολογίας Α΄  Γυμνασίου, επισκεφθήκαμε το Πανεπιστήμιο Πατρών με τα τμήματα Α3 και Α4 του Σχολείου μας. Επισκεφθήκαμε ανά τμήμα εναλλάξ το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας και το Ζωολογικό Μουσείο στο Τμήμα Βιολογίας.

Στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας συμμετείχαμε σε πρόγραμμα με βιωματικές δραστηριότητες με θέμα  "Παρατηρώντας το κλίμα από το παράθυρό μας". Αρχικά μας δόθηκαν ερωτήματα (π.χ. πόσο αυξήθηκε η στάθμη των ωκεανών τον 20ο αιώνα, πώς θα μειώσουμε την υπερκατανάλωση ενέργειας στα σπίτια μας, γιατί το πλεονάσμα του CO2 δεν ωφελεί να διοχετευτεί στους ωκεανούς, από ποιες χώρες εκπέμπονται τα περισσότερα αέρια θερμοκηπίου κ.ά.) και ντοσιέ για να σημειώσουμε τις απαντήσεις μας. Τις απαντήσεις μας έπρεπε να τις αναζητήσουμε από ένα σύνολο τοιχοκολλημένων μικρής έκτασης κειμένων.

Στη συνέχεια συζητήθηκαν οι απαντήσεις των μαθητών/τριών και επιλύθηκαν διάφορες απορίες τους και έγινε επίδειξη κάποιων πειραμάτων π.χ. διάβρωση του τσοφλιού αυγού από ξύδι, δημιουργία αιθάλης, πώς λειτουργεί μια ανεμογεννήτρια).

Και τέλος τα παιδιά ζωγράφισαν, μέσα σε 5 λεπτά, έργο δικής τους επιλογής εμπνευσμένο από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που συμμετείχαν. Ευχαριστούμε πολύ όλους τους συντελεστές, ήταν αρκετά οργανωμένες οι δραστηριότητες και γίνονταν σε συνθήκες και σε περιβάλλον ευχάριστο και ξεκούραστο.

Ακολούθως μεταβήκαμε στο Τμήμα Βιολογίας όπου στο ισόγειό του στεγάζεται το Ζωολογικό Μουσείο, στο οποίο μας ξενάγησε ο Καθηγητής Ζωολογίας κ. Χονδρόπουλος Βασίλειος, τον οποίο ευχαριστούμε πολύ για την επεξηγηματικότητά του και διότι έλυσε πολλές απορίες μας.

Επειδή όμως ο χρόνος δεν ισοκατανέμεται σε όλα τα εκθέματα του Μουσείου, αλλά επικρατεί η ξενάγηση στα φίδια και μάλιστα κυριαρχεί το πρώτο έκθεμα με τον σκελετό ενός τεράστιου φιδιού, θα συνιστούσαμε, να υπάρχει δυνατότητα (π.χ. μαξιλαράκια) καθιστής ξενάγησης για το 40λεπτό που αφορά τα φίδια.