Κοινωνικό Φροντιστήριο Δήμου Πατρέων

Στην πόλη μας έχει ξεκινήσει  Κοινωνικό Φροντιστήριο από τον Δήμο Πατρέων το οποίο υλοποιείται χάρη σε κάποιους ευαισθητοποιημένους συμπολίτες, ιδιοκτήτες Φροντιστηρίων Μέσης Εκπαίδευσης, Ξένων Γλωσσών και Η/Υ, οι οποίοι αφιλοκερδώς προσφέρουν δωρεάν εκπαίδευση στα παιδιά οικογενειών με οικονομικές και κοινωνικές ανάγκες. Η επιλογή των παιδιών στο Κοινωνικό Φροντιστήριο της Πάτρας γίνεται βάσει συγκεκριμένων οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων. Προτεραιότητα έχουν οι άπορες/άνεργες οικογένειες, οι οικογένειες με χαμηλό εισόδημα που ενδεχομένως αντιμετωπίζουν και άλλα κοινωνικά προβλήματα όπως ύπαρξη στην οικογένεια ατόμου με ειδικές ανάγκες ή ατόμου με σοβαρό πρόβλημα υγείας, μονογονεϊκές οικογένειες, πολύτεκνες οικογένειες,  κτλ.

Το Κοινωνικό Φροντιστήριο αφορά στα μαθήματα: Αρχαία, Μαθηματικά, Γλώσσα, Φυσική & Χημεία, αλλά και τα μαθήματα Ξένων Γλωσσών: Αγγλικής, Γαλλικής, Γερμανικής γλώσσας κ.ά.

Οι δηλώσεις συμμετοχής ενδιαφέροντος γίνονται από γονείς/κηδεμόνες ή Διευθυντές/τριες σχολείων κατόπιν συνεννόησης με τους γονείς σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί με τη νέα σχολική χρονιά  2015- 2016, σε χρονικό διάστημα μιας εβδομάδας κατά τις πρωινές ώρες 9-12, στην Αντιδημαρχία Παιδείας & Αθλητισμού, Μέγαρο Λόγου & Τέχνης,  4ος όροφος ή ηλεκτρονικά με την συμπλήρωση της συνημμένης αίτησης στο e-mail: antpaidiaspatras@gmail.com  ή με φαξ στο 2610 240145.

Επειδή το χρονικό διάστημα υποβολής των αιτήσεων είναι συνήθως σχετικά σύντομο, οι ενδιαφερόμενοι γονείς/κηδεμόνες πρέπει - όταν ανακοινωθεί στους μαθητές/ στις μαθήτριες του Σχολείου μας - να υποβάλλουν άμεσα την αίτησή τους.

Με λύπη μας σας ενημερώνουμε (σήμερα: 29 Ιουνίου 2015) ότι το Κοινωνικό Φροντιστήριο της Πόλης μας δε θα λειτουργήσει με θερινά εντατικά τμήματα (δηλαδή όλον τον Ιούλιο 2015) για τους μετεξεταστέους μαθητές/τριες.

Όμως μη στενοχωριέστε: Κάθε Πέμπτη των καλοκαιρινών διακοπών που το Σχολείο μας θα είναι ανοικτό, τηλεφωνείστε για να μάθετε τους εφημερεύοντες καθηγητές και στείλτε τα παιδιά σας να λύσουμε τις απορίες τους σε όσα περισσότερα μαθήματα μπορούμε να βοηθήσουμε ή να βοηθήσουμε στον προγραμματισμό της ύλης για να προλάβουν να τη διαβάσουν. Καλή Δύναμη!