" Γιατί να πάω στο Γυμνάσιο;"

Εκ πρώτης όψεως ίσως ακούγεται «ηλίθιο» το ερώτημα διότι όλοι γνωρίζουμε ότι οι μαθητές/τριες που απολύονται από το Δημοτικό πρέπει να φοιτήσουν στο Γυμνάσιο υποχρεωτικά από το νόμο (βάσει του Προεδρικού Διατάγματος 731/81). Μάλιστα οι μαθητές/τριες εγγράφονται στο Γυμνάσιο αυτεπάγγελτα, δηλαδή αυτόματα χωρίς κάποια ιδιαίτερη αίτηση των κηδεμόνων τους επειδή εφαρμόζεται ο νόμος για την υποχρεωτική φοίτηση, μέχρι να συμπληρώσουν το 16ο έτος της ηλικίας τους. Οι μαθητές/τριες που υποχρεούνται να φοιτήσουν στο σχολείο και δεν προσέρχονται, αναζητούνται με όλα τα νόμιμα μέσα με τη βοήθεια των αστυνομικών αρχών.

Το Γυμνάσιο μας προσφέρει ενδεικτικά:

- Γνώσεις και εφόδια για τη ζωή μας.

- Γνωριμία με διαφορετικούς εκπαιδευτικούς και μαθητές που μας ωθεί να αναπτύξουμε την κοινωνικότητά μας.

-      - Αξίες και αρχές που θα στηριχτούμε επάνω στις δύσκολες στιγμές της ζωής μας.

-      - Ωφέλιμο χρόνο για να ωριμάσουμε και να βγούμε πιο προετοιμασμένοι στον αγώνα της ζωής.

-      - Φιλίες που δοκιμάζονται με το χρόνο και οι αληθινές παραμένουν.

Λίγα είναι αυτά?.; Και μπορούν να αποτιμηθούν όλα αυτά με χρήματα ?.; Μπορείς να αγοράσεις αληθινούς φίλους, αρχές, χρόνο ... με χρήματα ? ;