Προοπτικές μετά το Γυμνάσιο

Το Επάγγελμα που θα επιλέξετε είναι ένας από τους βασικότερους παράγοντες που θα διαμορφώσουν τη ζωή σας. Είμαστε καλοί σε αυτό που κάνουμε, όταν αυτό μας αρέσει και το αγαπάμε. Προσφέρουμε στην κοινωνία με αγάπη το πετραδάκι μας, χτίζοντας τον κόσμο μας με την έντιμη εργασία και τις ηθικές μας αξίες.

Άνθρωπος πανέξυπνος που δρα χωρίς προσανατολισμό το κοινό καλό ή που ακόμα χειρότερα απεργάζεται το κοινό καλό, αργά η γρήγορα αποκαλύπτεται, δηλαδή "Ο ψεύτης και κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται..". Έτσι χάνει την εμπιστοσύνη των συνανθρώπων και την αξιοπιστία του και σύμφωνα με τον λαό: "Κάλλιο να σου βγει το μάτι, παρά το όνομα".  Άρα σημασία για την πρόοδό μας, δεν έχει τελικά τι έχουμε από υλικά αγαθά, αλλά τι ξέρουμε σε γνώσεις, δεξιότητες και ικανότητες και τι είμαστε, δηλαδή ο χαρακτήρας μας!

Ως επιτυχία, λοιπόν, κακώς προβάλλεται σήμερα μόνο η απόκτηση χρημάτων & αγαθών. Επιτυχία είναι να μπορούμε να ζούμε με αξιοπρέπεια, με σεβασμό και να κοιμόμαστε τα βράδυα ήσυχοι/ες με καθαρή συνείδηση. Κι επειδή άνθρωποι είμαστε, και υποπίπτουμε σε παραπτώματα, η μόνη οδός λύτρωσης είναι η ειλικρινής συγνώμη και η επανόρθωση του λάθους μας. Με το να μη διορθώνουμε ένα λάθος που κάναμε, στην ουσία κάνουμε άλλο ένα.

Ένας φορέας που μπορεί να μας βοηθήσει για να συνειδητοποιήσουμε τις ικανότητες και τις κλίσεις μας είναι τα ΚΕ.ΣΥ.Π. (Κέντρα Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού). Τα ΚΕ.ΣΥ.Π. παρέχουν τις υπηρεσίες τους δωρεάν κι έχουν δύο βασικά πλεονεκτήματα: αφενός χρησιμοποιούν τεστ που είναι σταθμισμένα για την ηλικία των μαθητών στην ελληνική πραγματικότητα, αφετέρου διεξάγονται από ειδικά επιμορφωμένους και πιστοποιημένους εκπαιδευτικούς.

Η εφαρμογή των τεστ δεν καταλήγει σε ένα αποτέλεσμα που προκύπτει με υπολογισμούς από ηλεκτρονικές μηχανές. Αν ήταν έτσι δε θα χρειαζόταν το ΚΕ.ΣΥ.Π, αλλά μόνο ένας ηλεκτρονικός υπολογιστής με το τεστ προσωπικότητας και επαγγελματικού προσανατολισμού. Εδώ είναι βασικός ο ρόλος του Συμβούλου Επαγγελματικού Προσανατολισμού ο οποίος έχει τα ουσιαστικά προσόντα να συνεκτιμήσει το τεστ προσωπικότητας αλλά και τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας που αφουγκράζεται από την προσωπική συνέντευξη την οποία κάνει στον/στην μαθητή/τρια εξάγοντας έτσι ένα ποσοτικοποιημένο αποτέλεσμα, αποκαλύπτοντας τις ικανότητές μας και προτείνοντάς μας επαγγέλματα που ταιριάζουν με αυτές.

Δεν σημαίνει ότι πρέπει να επιλέξουμε ή να περιοριστούμε στις κατηγορίες των επαγγελμάτων που προτείνει ο Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού, αλλά καλό είναι να λάβουμε υπόψη μας τα αποτελέσματα της συνέντευξης στο ΚΕ.ΣΥ.Π για τις κλίσεις μας και  τις ικανότητές μας ώστε σε συνδυασμό με τις προτιμήσεις μας, να κάνουμε την καλύτερη δυνατή επιλογή.

Η συνέντευξη, καλό είναι να γίνεται, κατά τη διάρκεια της Γ΄Γυμνασίου και πριν οι υποψήφιοι δηλώσουν τον τύπο του Λυκείου που θα ακολουθήσουν.

Για περισσότερες πληροφορίες και ραντεβού για συνεντεύξεις & τεστ προσωπικότητας και επαγγελματικού προσανατολισμού μπορείτε να απευθύνεστε στα τηλέφωνα του ΚΕ.ΣΥ.Π. Πάτρας:

2610  465 832 και 2610 465 833

από 8.00 π.μ. μέχρι 16.00 μ.μ.

κατά το χρονικό διάστημα από 1η Σεπτέμβρη μέχρι και 31η Ιουλίου κάθε έτους.

Επίσης μπορείτε να ενημερώνεστε και από τον ιστότοπο  http://dide.ach.sch.gr/kesyp