2016: Εκπαιδευτική Επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη

Από 7 έως 10 Απριλίου 2016 πραγματοποιήθηκε η 4ήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη του Πολιτιστικού Προγράμματος που ανέλαβε και φέτος ο υποδιευθυντής μας κ.Βενετής Δημήτριος και στο οποίο συμμετείχε η Μουσικός μας κ. Χριστοδουλοπούλου Ελένη. Το Πολιτιστικό Πρόγραμμα είχε θέμα "Τα μνημεία- Ναοί της Θεσσαλονίκης από τον 4ο μ.Χ. αιώνα μέχρι την άλωσή της το 1430 μ.Χ. (κατά την βυζαντινή περίοδο)".

Οι μαθητές/τριες επισκέφθηκαν την Θεσσαλονίκη, συνέλεξαν το υλικό τους (φωτογραφικό, μουσειακό κτλ.) και συνέταξαν μια πολυσέλιδη εργασία την οποία μπορείτε να δείτε παρακάτω. Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος οι μαθήτριες του Σχολείου μας Βασιλοπούλου Μαρία - Φωτεινή, Μακρή Γεωργία και Ροντίκα Μορόι φιλοτέχνησαν δημιουργίες με κάρβουνο του Ναού Ροτόντα του Αγίου Γεωργίου της Θεσσαλονίκης όπως είναι σήμερα και επί Τουρκοκρατίας αντίστοιχα. Τις ευχαριστούμε θερμά μια και τα έργα τους κοσμούν το Σχολείο μας!

Εργασία "Τα μνημεία - Ναοί της Θεσσαλονίκης από τον 4ο μ.Χ. αιώνα έως την άλωσή της το 1430 μ.χ (κατά τη Βυζαντινή περίοδο)