2015-2016 Εκπαιδευτική Επίσκεψη σε Έκθεση Φωτογραφίας

Οι μαθητές/τριες των 2 φετινών πολιτιστικών προγραμμάτων (με τίτλο «Χω(ο)ροΜουσικό Συναπαντήματα» & «Ας Αρχίσουν οι Χοροί») με συνοδούς τις συναδέλφισσες Καλλιμάνη Αθηνά, Κυρζοπούλου Κλεοπάτρα και Μπαρακίτη Βούλα, επισκέφθηκαν στην πόλη μας στις 17 Φεβρουαρίου 2016 ημέρα Τετάρτη, την έκθεση φωτογραφιών με τίτλο «Όνειρο και Απουσία».

Τα προγράμματα συνεργάζονται στενά και διεξάγονται υπό την αιγίδα των πολιτιστικών προγραμμάτων της Β/θμιας Εκπαίδευσης Νομού Αχαΐας με υπεύθυνη την κ. Καβαλλάρη Ισμήνη.

Την έκθεση διοργάνωσε η ανοικτή Φωτογραφική Ομάδα «Πολύμορφο» του Πολιτιστικού Κέντρου Εργαζομένων ΟΤΕ ? Αχαΐας.

Οι μαθητές κλήθηκαν να δώσουν «τίτλο» σε φωτογραφίες της έκθεσης, ώστε να προκύψει, με ένα πρωτότυπο τρόπο, η διαφορετικότητα με την οποία καθένας μπορεί να δει ένα φωτογραφικό έργο. Στους μαθητές μίλησαν οι υπεύθυνοι της φωτογραφικής ομάδας «Πολύμορφο» και απάντησαν στις ερωτήσεις τους.

Στη συνέχεια ζητήθηκε να τους επισκεφτούν στελέχη από το «Πολύμορφο» στο σχολείο και να γίνει μια συζήτηση με όλους τους μαθητές και τους καθηγητές τους για την δημιουργία ενός ψηφιακού λευκώματος φωτογραφιών, με εργαλεία που έχουν διαθέσιμα στους υπολογιστές τους. Στόχος να μπορέσουν με εύχρηστο τρόπο να ψηφιοποιήσουν και να δημοσιοποιήσουν τη δουλειά που κάνουν στο πλαίσιο του Πολιτιστικού Προγράμματος που έχουν αναλάβει.

Το ζητούμενο σε αυτή την έκθεση ήταν να καταγράψει η φωτογραφική μηχανή, αυτό που λείπει από την εικόνα και το στοίχημα για κάθε φωτογράφο, να το αναδείξει. Έτσι οι 70 φωτογραφίες της έκθεσης μεταφέρουν τους μαθητές σε ένα κόσμο ανύπαρκτο και όμως αληθινό, στον κόσμο της απουσίας και των ονείρων.