2016 Εκπαιδευτική Επίσκεψη Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών

Στις 29 Μαρτίου 2016, οι μαθητές/τριες των τμημάτων Α1 και Α2 του Σχολείου μας, επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών με τις κ. Αλεξοπούλου Ελένη, κ. Καταρίνα Αναστασοπούλου και κ. Δαβάνου Νίκη, φιλολόγους του Σχολείου μας και συμμετείχαν αρχικά σε ένα πρόγραμμα του Μουσείου "Ψηφίδες και Ψηφιδωτό".

Το πρωτοπόρο σε αυτήν την επίσκεψη ήταν ακολούθως, η ιδέα της υιοθεσίας ενός αντικειμένου του Μουσείου από κάθε μαθητή/τρια ξεχωριστά, ο οποίος/ η οποία με τη δραστηριότητα "Γνώρισέ με" συνέλεγε πληροφορίες για αυτό το αντικείμενο από τις επιγραφές στο Μουσείο και στο τέλος παρουσίαζε το έκθεμα με παντομίμα στους/στις συμμαθητές/τριες του/της.

Η πρωτοπόρος αυτή ιδέα της κ. Αλεξοπούλου καθώς και η οργάνωση της επίσκεψης η οποία απαίτησε πολλή προετοιμασία τόσο με επανειλημμένες πολύωρες επισκέψεις της συναδέλφου στο Μουσείο τα Σαββατοκύριακα, πολύωρη αναζήτηση στο διαδίκτυο, φύλλα εργασίας, αξίζει την αναγνώριση όλων μας και τα θερμά μας συγχαρητήρια!!!

Την υπέροχη αυτή προσπάθεια στήριξαν και οι συναδέλφισσες κ. Αναστασοπούλου Καταρίνα και κ. Δαβάνου Νίκη οι οποίες ήταν δεκτικές και δοτικές σε κάθε απαιτούμενη δραστηριότητα.

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με επίσκεψη στη Ρωμαϊκή Γέφυρα επί της οδού Αρέθας.

Μακάρι να είχαμε κι εμείς την τύχη να μαθαίναμε έτσι την ιστορία των προγόνων μας, διότι με τέτοιες δραστηριότητες εντυπώνεται, χαράσσεται στην μνήμη ανεξίτηλη η ιστοριογνωσία! Διότι όποιος δεν θυμάται την ιστορία του είναι καταδικασμένος να την ξαναζήσει και διότι οι ανιστόρητοι χάνουν μια μεγάλη επένδυση όπως μαρτυρούν και τα γνωμικά:

•  ?λβιος ?στις ?στορίης ?σχε μάθησιν: τυχερός αυτός που διδάχθηκε ιστορία!
  • διά το μηδεμίαν ετοιμοτέραν είναι τοις ανθρώποις διόρθωσιν, της των προγεγενημένων πράξεων επιστήμης: η γνώση του παρελθόντος μπορεί να βελτιώσει τη ζωή μας, μια και μας προσφέρει πολλά διδάγματα!