Τα τρέχοντα Νέα

Σας καλοσωρίζουμε όλους/όλες: μαθητές, μαθήτριες, γονείς και κηδεμόνες στο Σχολείο μας για το νέο σχολικό έτος 2016 - 2017!

Ελπίζουμε να κατορθώσατε όλοι/ες να "φορτίσετε" μπαταρίες και να ανανεώσατε τις δυνάμεις σας. Επιδίωξή μας είναι να έχουμε όλοι/ες μια αποτελεσματική συνεργασία με αλληλοσεβασμό, αλληλοκατανόηση, καλή προαίρεση και αγάπη μια και ο στόχος μας είναι κοινός: να προσφέρουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε στα παιδιά σας που είναι και δικά μας παιδιά.

Οι μαθητές/τριες της Α΄& Β΄Γυμνασίου  ελπίζουμε να έχετε κρατήσει και φυλάξει τα περυσινά σας βιβλία της Βιολογίας, της Οικιακής Οικονομίας, της Πληροφορικής και των Ξένων Γλωσσών και για την επόμενη χρονιά, το σχολικό έτος 2016- 2017, όπως σας είχαμε ενημερώσει από τον Μαΐο 2016.

ΝΕΟ! Διαβάστε τις αλλαγές στο Γυμνάσιο από το σχολικό έτος 2016 - 2017:

SOS:Οι αλλαγές στο Γυμνάσιο από το 2016 - 2017!

• Παρακαλούνται οι μαθητές/τριες που θα παραλάβουν τα βιβλία τους, να ελέγξουν ότι τα βιβλία της Α΄είναι 26, της Β΄ είναι 17 και της Γ΄ Γυμνασίου είναι 15. Σε περίπτωση που δεν έχουν τον σωστό αριθμό βιβλίων, οι μαθητές/τριες  γράφουν σε ένα χαρτάκι τους τίτλους των βιβλίων που τους λείπουν, συγκρίνοντάς τα με τους τίτλους βιβλίων στο άρθρο "Τίτλοι Βιβλίων όλων των τάξεων Γυμνασίου Σχολικού Έτους 2016 -2017" και μας το φέρνουν με γραμμένο το ονοματεπώνυμό τους και το τμήμα τους επάνω και εμείς θα τους/τις προμηθεύσουμε άμεσα με τα βιβλία που τους λείπουν.
  • Το πρόγραμμα των μαθημάτων στην αρχή θα αλλάζει κάθε εβδομάδα. Στην ιστοσελίδα θα αναρτούμε το πρόγραμμα της επόμενης εβδομάδας από την Παρασκευή της προηγούμενης εβδομάδας. Όμως επειδή μπορεί να υπάρξουν αλλαγές την τελευταία στιγμή, και μπορεί να μην έχει γίνει ενημέρωση της ιστοσελίδας μας με αυτές, θα προσέχετε πολύ ειδικά τώρα στην αρχή, να ακούτε προσεκτικά τις αλλαγές που θα σας ανακοινώνονται προφορικά στο σχολείο. Αν γίνουν αλλαγές της τελευταίας στιγμής θα εμπιστεύεστε το πρόγραμμα που σας δίνεται στο σχολείο και όχι της ιστοσελίδας μια και μπορεί να έχουν μεταξύ τους μικρές διαφορές.
  •       Οι μαθητές/μαθήτριες μπορούν να χρησιμοποιούν το τηλέφωνο του σχολείου και να καλούν σε σταθερά ή κινητά για να ενημερώνουν τους γονείς τους π.χ. να έρθουν να τους/τις πάρουν από το σχολείο σε περίπτωση αδιαθεσίας ή άλλη έκτακτη περίσταση.

• Προσοχή!: από Δευτέρα 12/9 ξεκινάμε να μετράμε παρουσίες. Οι απουσίες στο Γυμνάσιο χρεώνονται ανά ώρα και όχι ανά μέρα όπως στο Δημοτικό. Έτσι για παράδειγμα μια μέρα που ο/η μαθητής/τρια έχει 7 ώρες μάθημα και λείπει, θα χρεωθεί με 7 απουσίες. Καθεμιά "χαμένη" ώρα μαθήματος ισοδυναμεί και με μια απουσία. Οι γονείς/κηδεμόνες πρέπει να προσέχουν πολύ γιατί συσσωρευμένες απουσίες μπορεί να κοστίσει την επανάληψη της τάξης στον/στην μαθητή/τρια. Οι συνέπειες όμως και από τις λίγες απουσίες είναι πάντα εις βάρος του/της μαθητή/τριας ο οποίος/η οποία θα δυσκολευτεί να καλύψει τα κενά στο μάθημα, δε θα είναι σε θέση να παρακολουθήσει τόσο καλά το μάθημα των επόμενων ημερών κ.ά. Παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες να διαβάσουν όλα τα άρθρα στην καρτέλα "ΓΟΝΕΙΣ/ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ" της ιστοσελίδας μας και να δώσουν έμφαση στο 5ο άρθρο με τίτλο "Δικαιολόγηση απουσιών".
  • Επίσης όταν δικαιολογούνται οι απουσίες, δεν διαγράφονται, δεν σβήνονται, αλλά αθροίζονται οι αδικαιολόγητες μεταξύ τους και οι δικαιολογημένες μεταξύ τους και στο τέλος αθροίζονται συνολικά αδικαιολόγητες και δικαιολογημένες. Ο μαθητής/η μαθήτρια έχει δικαίωμα να να συμμετάσχει στις υποχρεωτικές εξετάσεις του Ιουνίου όταν η φοίτησή του/της χαρακτηρίζεται ως επαρκής (βλ. καρτέλα "ΓΟΝΕΙΣ/ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ", άρθρο "Δικαιολόγηση απουσιών").
  • Όταν θα οριστικοποιηθεί το πρόγραμμα μαθημάτων θα μπορείτε να το δείτε κλικάροντας στο επάνω μέρος της ιστοσελίδας στην καρτέλα παραδίπλα στην "ΑΡΧΙΚΗ" με τίτλο «ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ». Όταν ανοίξει η καρτέλα "ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ" εμφανίζεται ένα κείμενο (άρθρο) με τίτλο "Γιατί να πάω στο Γυμνάσιο;" και αριστερά υπάρχουν διάφορα άρθρα που απευθύνονται στους μαθητές. Εσείς κλικάρετε το 2ο άρθρο με τίτλο «Πρόγραμμα μαθημάτων». Η καρτέλα ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ σας αφορά άμεσα. Για αυτό διαβάστε και το 1ο άρθρο με τίτλο «Είναι δύσκολο το Γυμνάσιο;» και αν ακολουθήσετε με τη βοήθεια των γονέων/κηδεμόνων σας τις οδηγίες αυτές, ειδικά μετά το πρώτο τρίμηνο, το Γυμνάσιο θα σας φανεί  διαχειρίσιμο.
  • Επίσης μπορείτε να ενημερωθείτε από την καρτέλα "ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ" δίπλα στην αρχική για το ωράριο λειτουργίας και για ό,τι αφορά το σχολείο. Καλό είναι να περιηγηθείτε μαζί με τους γονείς σας στην ιστοσελίδα μια και έχει καρτέλα "ΓΟΝΕΙΣ/ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ" που τους αφορά άμεσα.

Καλή Σχολική Χρονιά!