2016: Συγκέντρωση τροφίμων, ειδών πρώτης ανάγκης έως 15/4/2016

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας, στηρίζοντας την πρωτοβουλία του Δήμου Πατρέων καλεί μαθητές/τριες, γονείς/κηδεμόνες και εκπαιδευτικούς να προσφέρουν:

1) συσκευασμένα τρόφιμα (π.χ. γάλα εβαπορέ, γάλα σκόνη για μωρά, ζυμαρικά, ρύζι, σταφίδες, τσάι, χαμομήλι, χυμούς, μπισκότα, ξηρές τροφές άμεσης κατανάλωσης όπως σνακς κ.ά.)

2) είδη προσωπικής υγιεινής (π.χ. Μωρομάντηλα, Χαρτομάντηλα, Χαρτί υγείας, Πάνες για μωρά, Ξυραφάκια, Σερβιέτες, Οδοντόβουρτσες, Οδοντόκρεμες, Σαμπουάν, Αφρόλουτρα, Σαπούνι πλάκα, Μπιμπερό κ.ά.)

3) Ρούχα (κάλτσες, εσώρουχα, σακίδια πλάτης, αδιάβροχα παιδικά και ενηλίκων, κουβέρτες κ.ά.)

που συγκεντρώνονται για να προσφερθούν σε μετανάστες και πρόσφυγες που κατακλύζουν τη Χώρα μας.

Τα παραπάνω είδη τα παραδίδετε στο Σχολείο μας κατά το διάστημα από 10 Μαρτίου έως 31 Μαρτίου 2016, το πρωί  από 8.10 έως 8.20 π.μ. δηλαδή λίγο πριν ή αμέσως μετά την πρωινή προσευχή.

Το προσφυγικό είναι ένα θέμα που μας αφορά όλους. Δεν είναι θέμα μόνο προσφοράς, αλληλεγγύης και αγάπης προς τον συνάνθρωπο που έχει την ανάγκη μας - είναι ζωτικό ζήτημα και για να εξασφαλιστεί η κοινωνική ισορροπία και να διατηρηθεί η κοινωνική υγεία όλων μας.

Άνθρωποι αβοήθητοι, αφημένοι στην απελπισία τους και μπροστά στο ένστικτο της επιβίωσης μπορεί να οδηγηθούν σε μονοπάτια επιβλαβή για όλους μας. Αντίθετα άνθρωποι στηριγμένοι υλικά και συναισθηματικά, συνήθως τρέφουν θετικά συναισθήματα για τους κατοίκους της χώρας που τους  περιμάζεψε και τους φρόντισε.

Η κακία σίγουρα σπέρνει και θερίζει κακία. Η καλοσύνη δεν είναι εγγυημένο ότι θα θερίσει καλοσύνη, αλλά τουλάχιστον είναι σημαντικό να είμαστε ήσυχοι ότι προσπαθήσαμε. Η αδιαφορία μας είναι εγγυημένο ότι θα ωθήσει σε ανεξέλεγκτες λύσεις αυτούς τους ανθρώπους.

Μην ξεχνάμε, ο πόλεμος δεν είναι μακρυά, μπορεί να χτυπήσει και τη δική μας πόρτα. Ο λαός μας γνωρίζει από προσφυγιά. Βέβαια πέσανε όλα τα δύσκολα μαζί: οικονομική ύφεση, ανεργία, αρρώστιες ...και τώρα το μεταναστευτικό. Ας προσφέρει ο καθένας μας ό,τι μπορεί, αλλά με την καρδιά του, όχι βαρυγκομώντας.

Το Αποτέλεσμα!

Συγχαρητήρια στα παιδιά και τον Σύλλογο Γονέων!  Σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς, το Σχολείο μας συγκέντρωσε και πρόσφερε 19 κούτες με ρούχα και τρόφιμα στο Δήμο Πατρέων για τους συνανθρώπους μας πρόσφυγες!