2016:Παζάρι Τοπικών Προϊόντων

Την Τρίτη 1 Μαρτίου 2016 το Σχολείο μας με τους μαθητές/τριες των δύο στενά συνεργαζόμενων Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας συμμετείχε στο Παζάρι Τοπικών Προϊόντων που διοργάνωσε το ΚΕΣΥΠ Πάτρας στην Πλατεία Γεωργίου. Το Σχολείο μας συμμετείχε με χειροποίητες καλλιτεχνικές δημιουργίες των μαθητών/τριών.

Το παζάρι ήταν μια τέλεια ευκαιρία εφαρμογής προώθησης προΐόντων και τεχνικών πωλήσεων. Οι μαθητές/τριες δεν περίμεναν απλώς στον πάγκο τους να έρθουν οι υποψήφιοι αγοραστές, αλλά προσέγγιζαν οι ίδιοι, επικοινωνούσαν με τους περαστικούς και με επιχειρήματα προσπαθούσαν να τους πείσουν για την αξία των έργων τους. Έτσι τα προγράμματα αυτά, με υπεύθυνες την τεχνολόγο μας κ. Ντούρου Ιωάννα και την γεωλόγο μας κ. Λαγουδάκη Έλενα, έδωσαν στα παιδιά μια ανεκτίμητη ευκαιρία -όχι απλώς παιχνιδιού ρόλων- αλλά ρεαλιστικού ρόλου εργασίας.

Το ποσό που συγκεντρώθηκε από αυτήν τη δράση χρησιμοποιήθηκε για την οικονομική ενίσχυση της εκπαιδευτικής επίσκεψης των παιδιών στην Γαστούνη & Καλαμάτα.

Τα θερμά συγχαρητήρια όλων μας!