«Αντίστροφο σχολείο»

Η θεατρική ομάδα του 8ου Γυμνασίου Πάτρας

παρουσιάζει τη θεατρική παράσταση

«Αντίστροφο σχολείο»

Δευτέρα, 15/5/2017,  στο 55ο και 29ο Δημοτικό σχολείο Πατρών (πρωινές ώρες)

Πέμπτη 18/5/2017,  στο 15ο /17ο  και 13ο Δημοτικό σχολείο Πατρών (πρωινές ώρες)

Παρασκευή, 26/5/2017, στη Πλαζ για το <<Χαμόγελο του Παιδιού>>

Δευτέρα 29/5/2017  στο 8ο Γυμνάσιο Πάτρας ώρα 7:30μμ.

Η Σπονδυλωτή κωμική θεατρική παράσταση «Αντίστροφο σχολείο» βασίστηκε σε μια ιδέα του φιλόλογου κ Ν. Μενεγάτου.  Περιλαμβάνει το θεατρικό έργο:  «Ο Ήρωας» του Βασίλη Ρώτα, το ποίημα: « Το εγκώμιο της μάθησης» του Μ.Μπρεχτ  και κείμενα των εκπαιδευτικών  της θεατρικής-πολιτιστικής ομάδας.

Συνοδοιπόροι σε αυτή την προσπάθεια:

Εγγονός: Λουκάς Προδρόμου, Γιαγιά: Εύη Σωτηροπούλου, Παππούς: Ιπποκράτης,  Βαχαρίκος,  Εγγονή: Μαργαρίτα Κολόμβου, Καθηγήτριες: Βασιλική Γαριού, Αργυρώ Καρυώτη και Γεωργία Μακρή,  Δ/ντής: Γεώργιος Γεωργόπουλος.

Μαθητές: Ιωάννης Βαχαρίκος, Ελένη Γιούλη, Κων/νος Δαμουλιάνος, Καμμένος  Μάριος-Χρήστος, Δημήτρης Κωστούλιας, Χαρά Λιακοπούλου, Βούλα Λουμπαρδέα, Ειρήνη Παναγιωτοπούλου, Αφροδίτη Παππά, Χριστίνα Τσανάι.

Κατσαπρόκος: Δήμητρα Δανελάτου, Τζιτζιφιόγκος: Αλέξης Γιαννιώτης, Σβούρας: Παναγιώτης Μαρνέρας, Σβόλος: Μιχαήλ Μπελίτσος.

Φωτογραφίες και Βιντεοσκόπηση: Μαριάνθη-Αριστέα Βασιλοπούλου, Πέτρος Αρσένης, Πηνελόπη Γρηγοροπούλου, Πένη Μπαρδούση.

Διδασκαλία τραγουδιών: Ελένη Χριστοδουλοπούλου, Μουσική επένδυση: Λένα Λάππα.

Επιμέλεια παράστασης: Αθηνά Καλλιμάνη, Νικόλαος Μενεγάτος , Σταυρούλα  Μπαρακίτη

Αξίζει να επισημανθεί ότι ο  Ρώτας δίνει την εικόνα του «ήρωα»    με σημεία προσπέλασης  εκείνα τα στοιχεία   που συγκινούν τα παιδιά: τις αθώες σκανταλιές, τον μύθο, τα ζώα, τους κινδύνους, τους άθλους και όλα τα ντύνει με τον μαγικό μανδύα της ποίησης, της λαϊκής σοφίας, της ζωντανής και καθαρής γλώσσας.

AFISA 2