Κρίσιμες προθεσμίες

Υπάρχουν μερικές προθεσμίες για τις οποίες οι γονείς/κηδεμόνες χρειάζεται να είναι ενήμεροι μια και από αυτές καθορίζεται η απρόσκοπτη φοίτηση των παιδιών τους στο Σχολείο:

Οι γονείς και οι κηδεμόνες προσέρχονται στη Γραμματεία του Σχολείου για να δικαιολογήσουν απουσίες των μαθητών/τριών, είτε προσκομίζοντας σχετικό έγγραφο από Ιδιώτη Ιατρό ή από Δημόσια ή Ιδιωτική Μονάδα Υγείας (Κέντρο Υγείας, Νοσοκομείο κτλ.) είτε χωρίς ανάλογο έγγραφο, μέσα σε 10 εργάσιμες ημέρες από την τελευταία συνεχόμενη μέρα απουσίας του κηδεμονευόμενου/νης μαθητή/τριας.

Όταν οι απουσίες του μαθητή/ της μαθήτριας ξεπεράσουν τις 30, ο κηδεμόνας λαμβάνει «Ενημερωτικό Σημείωμα Απουσιών» τις 5 πρώτες μέρες κάθε νέου μήνα (εκτός των διακοπών). Ο κηδεμόνας υπογράφει το Ενημερωτικό Σημείωμα και το επιστρέφει στον υπεύθυνο εκπαιδευτικό χέρι με χέρι με τον κηδεμονευόμενο/η μαθητή/τρια.

Κατά την ολοκλήρωση των τριμήνων (δηλαδή στις 30 Νοεμβρίου, 28 ή 29 Φεβρουαρίου και με το τέλος των μαθημάτων περίπου στα μέσα του Μαΐου) οι κηδεμόνες σπεύδουν να δικαιολογήσουν απουσίες το συντομότερο δυνατό και πριν το πέρας των 10 ημερών, ώστε να διευκολύνουν την έγκαιρη εξαγωγή αποτελεσμάτων και την έκδοση ελέγχων προόδου των μαθητών/τριών.