Και στο ... καπάκι ... γίνεται κάτι καλό !

covers

To 8o Γυμνάσιο Πάτρας από τη σχολική χρονιά 2015- 2016 συμμετέχει στη δράση "Τα ευέλικτα καπάκια" που σχεδίασε η ομάδα εθελοντισμού ενεργών πολιτών Gefyristas (η οποία συγκροτείται από τους νυν και πρώην εργαζομένους στην Γέφυρα Ρίου- Αντιρρίου καθώς και από φίλους αυτών) και την οποία συντονίζει η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης μέσω του Τμήματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης σε συνεργασία με την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και συλλέγει πλαστικά καπάκια  για να γίνουν καροτσάκια.

Με αυτή την δράση θα βοηθήσουμε τα άτομα με κινητικά προβλήματα να αποκτήσουν αναπηρικά αμαξίδια.

Πώς γίνονται τα πλαστικά καπάκια ... καροτσάκια;

Για να μπορέσουμε να πάρουμε ένα αναπηρικό αμαξίδιο πρέπει να μαζέψουμε συνολικά έναν τόνο καπάκια (από εμφιαλωμένο νερό, αναψυκτικά, γάλατα, απορρυπαντικά κ.λ.π.) που ισοδυναμεί με περίπου 540.000 κομμάτια. Στη συνέχεια τα καπάκια δίνονται σε Συλλόγους Παραπληγικών και Κινητικά Αναπήρων οι οποίοι τα μεταφέρουν σε εταιρεία ανακύκλωσης με αντάλλαγμα την παροχή οικονομικής συνδρομής προκειμένου να αγοραστούν αναπηρικά αμαξίδια. Κατόπιν, αυτά χαρίζονται σε ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη.

ΜΗ ΧΑNΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΑΞΗ !

Οποιοσδήποτε φορέας ή άτομο επιθυμεί να στηρίξει αυτή τη συλλογική προσπάθεια μπορεί να επικοινωνήσει με τους υπεύθυνους καθηγητές για τη συγκεκριμένη δράση του σχολείου μας: κ.Δημήτριο Βενετή και κ.Αθηνά Καλλιμάνη.