Η θεατρική ομάδα του σχολείου μας ταξιδεύει

Η θεατρική ομάδα του σχολείου μας ταξίδεψε,  τη σχολική χρονιά 2016-17, με την θεατρική παράσταση βαλίτσα «Αντίστροφο σχολείο». Το ταξίδι ήταν μια ξεχωριστή και αξέχαστη εμπειρία για τους μαθητές της θεατρικής  μας ομάδας, οι οποίοι κατόρθωσαν να διασκεδάσουν τους θεατές μικρούς και μεγάλους, να σατιρίσουν με χιούμορ συνήθειες και νοοτροπίες  της σύγχρονης εποχής, να αναδείξουν την αξία της μάθησης και να ενισχύσουν την προσφορά δύο σημαντικών κοινωνικών φορέων: του «ΚΕΘΕΑ οξυγόνου» και του «Χαμόγελου του Παιδιού».

afisa

Η παράσταση παρουσιάστηκε:

Δευτέρα, 15/5/2017,  στο 55ο και 29ο Δημοτικό σχολείο Πατρών (πρωινές ώρες).

Πέμπτη, 18/5/2017,  στο 15ο /17ο  και 13ο Δημοτικό σχολείο Πατρών (πρωινές ώρες).

Παρασκευή, 26/5/2017 (στην Πλαζ), παρουσιάστηκε «ο Ήρωας» του Ρώτα -απόσπασμα της παράστασης-  για το «Χαμόγελο του Παιδιού».

Δευτέρα, 29/5/2017,  στο 8ο Γυμνάσιο Πάτρας ώρα 7:30μμ.

Δευτέρα, 26/6/2017, στο Νότιο Πάρκο για το «ΚΕΘΕΑ οξυγόνο», παρουσιάστηκε «ο Ήρωας» του Ρώτα- απόσπασμα της παράστασης- για την παγκόσμια μέρα κατά των ναρκωτικών, ώρα 7:30μμ.

Tρίτη, 27/6/ 2017, στο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΙΟΥΝΙΟΥ 2017(Σκαγιοπούλειο Ίδρυμα Πατρών, 25-26-27 Ιουνίου 2017).

Η Σπονδυλωτή κωμική θεατρική παράσταση «Αντίστροφο σχολείο» βασίστηκε σε μια ιδέα του φιλόλογου κ Ν. Μενεγάτου και σε κείμενα των  εκπαιδευτικών: Αθηνάς  Καλλιμάνη, Νικόλαου Μενεγάτου, Σταυρούλας  Μπαρακίτη. Η βασική ιδέα διανθίστηκε με  το θεατρικό έργο:  «Ο Ήρωας» του Βασίλη Ρώτα και με  το ποίημα: « Το εγκώμιο της μάθησης» του Μ.Μπρεχτ .

Συνοδοιπόροι σε αυτή την προσπάθεια:

Εγγονός: Λουκάς Προδρόμου, Γιαγιά: Εύη Σωτηροπούλου, Παππούς: Ιπποκράτης,  Βαχαρίκος,  Εγγονή: Μαργαρίτα Κολόμβου, Καθηγήτριες: Βασιλική Γαριού, Αργυρώ Καρυώτη και Γεωργία Μακρή,  Δ/ντής: Γεώργιος Γεωργόπουλος.

Μαθητές: Ιωάννης Βαχαρίκος, Ελένη Γιούλη, Κων/νος Δαμουλιάνος, Καμμένος  Μάριος-Χρήστος, Δημήτρης Κωστούλιας, Χαρά Λιακοπούλου, Βούλα Λουμπαρδέα, Ειρήνη Παναγιωτοπούλου, Αφροδίτη Παππά, Χριστίνα Τσανάι.

Κατσαπρόκος: Δήμητρα Δανελάτου, Τζιτζιφιόγκος: Αλέξης Γιαννιώτης, Σβούρας: Παναγιώτης Μαρνέρας, Σβόλος: Μιχαήλ Μπελίτσος.

Φωτογραφίες και Βιντεοσκόπηση: Μαριάνθη-Αριστέα Βασιλοπούλου, Πέτρος Αρσένης, Πηνελόπη Γρηγοροπούλου, Πένη Μπαρδούση.

Διδασκαλία τραγουδιών: Ελένη Χριστοδουλοπούλου, Μουσική επένδυση: Λένα Λάππα.

Επιμέλεια παράστασης: Αθηνά Καλλιμάνη, Νικόλαος Μενεγάτος , Σταυρούλα  Μπαρακίτη

Αξίζει να επισημανθεί ότι ο  Ρώτας δίνει την εικόνα του «ήρωα»    με σημεία προσπέλασης  εκείνα τα στοιχεία   που συγκινούν τα παιδιά: τις αθώες σκανταλιές, τον μύθο, τα ζώα, τους κινδύνους, τους άθλους και όλα τα ντύνει με τον μαγικό μανδύα της ποίησης, της λαϊκής σοφίας, της ζωντανής και καθαρής γλώσσας.

afisa ΚΕΘΕΑ

afisa festival