Διασχολική Αντιπολεμική Εκδήλωση

Μαζί πιο δυνατοί

Διασχολική Αντιπολεμική Εκδήλωση

Την Τετάρτη  26/10/2016, 9 το πρωί, στη φιλόξενη αίθουσα του Παμμικρασιατικού Συνδέσμου  Πατρών πραγματοποιήθηκε, με επιτυχία και μέσα σε κλίμα συγκίνησης, αντιπολεμική εκδήλωση με πρωτοβουλία της θεατρικής ομάδας του 8ου Γυμνασίου Πατρών και τη σύμπραξη των  13ου,  17ου , 29ου, 53ου, και  55ου Δημοτικών Σχολείων Πατρών, με αφορμή και την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.

Η εκδήλωση περιελάμβανε: αντιπολεμικά - ηρωικά  τραγούδια από τους μαθητές των Δημοτικών Σχολείων, αντιπολεμικό θεατρικό δρώμενο από τη θεατρική ομάδα και τη χορωδία του 8ου Γυμνασίου, και προβολή ταινιών.

Σκοπός της εκδήλωσης ήταν μέσα από τη συνεργασία των μαθητών να σταλεί ένα ηχηρό μήνυμα ενάντια στον πόλεμο και τον φυλετισμό που στιγματίζουν τον κόσμο των ενηλίκων και να αναδειχθούν τα παιδιά, τα οποία είναι και τα πιο τραγικά θύματα αυτών των καταστάσεων, ως διαχρονική ελπίδα.

afisa 26 oktovry