2015: Βραδιά Ερευνητή

Μαθητές και μαθήτριες από το σχολείο μας παρακολούθησαν, παρά τη βροχή που ξέσπασε λίγο πριν την έναρξη, την ενημερωτική ετήσια εκδήλωση  με τίτλο "Βραδιά Ερευνητή 2015" με ποικίλα θέματα όπως:

1) Ανθρώπινος εγκέφαλος: Προπλάσματα και μικροσκοπικά παρασκευάσματα εγκεφάλου.

2) Το ηλιακό μας σύστημα: εξήγηση της έκλειψης ηλίου και σελήνης μέσα σε ουράνια σφαίρα.

3) Ηλεκτρομαγνητικά κύματα:επίδειξη πειραμάτων για την κατανόηση των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων μέσα από μηχανικά κύματα και την ενίσχυσή τους σε χώρους κλειστούς π.χ. αυτοκίνητο ακόμα και αν τα τζάμια είναι ανοικτά.

4) Κουίζ: Αναπτυξιακά στάδια διαφόρων οργανισμών, Ασκήσεις μυαλού

που έλαβε χώρα στον Πολυχώρο "Έσπερος" την Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου 2015 το απόγευμα στις 7.00 μ.μ.

Επιλέγοντας ποικιλία διαφορετικών και ωφέλιμων ερεθισμάτων βοηθάμε να αυξηθεί η νοημοσύνη μας και η ολόπλευρη ανάπτυξή μας.

Μπράβο στα παιδιά που τα κατάφεραν και ήρθαν και συμμετείχαν με ενδιαφέρον και ερωτήσεις!

Μάλιστα μας τίμησαν με την παρουσία τους και περυσινοί μας μαθητές/τριες που βρίσκονται ήδη στο Λύκειο!

Τέλος μας τίμησε βγάζοντας φωτογραφία μαζί μας και η συνδιοργανώτρια κ. Μαργαρίτη Μαριγούλα Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Βιολογίας Πανεπιστημίου Πατρών!