Εκδήλωση Βράβευσης Συμμετεχόντων Σχολείων στη Δράση "Ευέλικτα Καπάκια"

Αποτίμηση της δράσης για φέτος το σχολ.έτος 2015-2016... Η δράση συνεχίζεται... Πρόσκληση στην εκδήλωση βράβευσης!

Πολλά πολλά συγχαρητήρια σε όλους/ες μαθητές/τριες, καθηγητές/τριες και υπεύθυνους/ες αυτής της πρωτοβουλίας...... Εμείς, το 8ο Γυμνάσιο Πατρών, συνεχίζουμε να συγκεντρώνουμε .... διότι η δράση θα είναι διαρκής, θα συνεχιστεί και την επόμενη σχολική χρονιά 2016 - 2017....

Με πρωτοφανή επιτυχία ολοκληρώθηκε την Τετάρτη 11 Μαϊου 2016, η δράση «Τα ευέλικτα καπάκια», που σχεδίασαν και συντόνισαν οι Υπεύθυνες Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας σε άμεση συνεργασία με τους «Gefyristas», (ομάδα εθελοντισμού ενεργών πολιτών). και την Πανελλήνια Ομοσπονδία Ατόμων με αναπηρία (Π.ΟΜ. ΑΜΕΑ) Δυτικής Ελλάδας και Ιονίων Νήσων.
     11.900 κιλά πλαστικά καπάκια συγκέντρωσαν μετά από οργανωμένη στόχευση και μαζική προσπάθεια 17.081 μαθητές/τριες, από 171 σχολεία της Αχαΐας . Με την αμέριστη στήριξη των εκπαιδευτικών και των γονέων κατά την διάρκεια των 7 τελευταίων μηνών, οι μαθητές /τριες της Αχαΐας κατόρθωσαν να συγκεντρώσουν περίπου 12 τόνους πλαστικών που αντιστοιχούν στην αγορά 12 αναπηρικών αμαξιδίων για τους μαθητές της Αχαΐας.
     Συγχαίρουμε όλα τα σχολεία που συμμετείχαν και κατάφεραν να μετατρέψουν 12 τόνους «άχρηστου» πλαστικού σε χρηστικά αντικείμενα.

Η τελική εκδήλωση στην οποία θα βραβευτούν τα συμμετέχοντα σχολεία και θα παραδοθούν τα αναπηρικά αμαξίδια, θα γίνει την Τετάρτη 8 Ιουνίου 2016 στην ΑΓΟΡΑ ΑΡΓΥΡΗ στις 19:00.