28η Οκτωβρίου 2016

Η γιορτή για την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας.

Αρχικά ορίστηκαν σημαιοφόρος και παραστάτες (με βάση την επίδοσή τους) για την παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου. Στη συνέχεια απονεμήθηκαν τα αριστεία στους/στις μαθητές/τριες με γενικό μέσο όρο 18,5 και άνω καθώς και τα βραβεία στους μαθητές με τον μεγαλύτερο μέσο όρο ανά τμήμα, κατά τη σχολική χρονιά 2015-16.

Στη συνέχεια παρακολουθήσαμε τη γιορτή η οποία περιελάμβανε  απαγγελίες ποιημάτων, αφήγηση χρονικού,τραγούδια από τη χορωδία και πλούσιο φωτογραφικό υλικό.Την ευθύνη αυτής της γιορτής ανέλαβαν οι συναδέλφισσες: κ.Δαβάνου Ν. Φιλόλογος, και η Μουσικός μας κ. Χριστοδουλοπούλου Ελένη η οποία διεύθυνε και την χορωδία. Στη διοργάνωση  βοήθησε όπως και σε όλες τις γιορτές μας ο υποδιευθυντής μας κ. Βενετής Δ.

28η Οκτωβρίου 1940

8ο Γυμνάσιο Πάτρας

Σχολικό Έτος 2016-2017

·         "Άσμα ηρωικό και πένθιμο για το χαμένο ανθυπολοχαγό της  Αλβανίας" Οδυσσέας Ελύτης

·         "Αυτοί που φεύγουν ένας  ένας" Βούλα Αρβανιτίδου

·         "Ελεγείο πάνω στον τάφο ενός μικρού αγωνιστή" Νικηφόρος Βρεττάκος

·         Εθνικός Ύμνος

Τα κείμενα διαβάζουν οι μαθητές\τριες:

Γιαννιώτης Αλέξης, Μακρή Γεωργία, Νάκου Ανδριάννα, Προδρόμου Λουκάς, Στεφανίδη Μαριάννα, Σωτηροπούλου Ευανθία, Υμεραλιλάι Τζέσικα

Συμμετέχει η χορωδία του σχολείου με τα τραγούδια:

"Το ακορντεόν", "ο Αντώνης" και" Άσμα Ασμάτων"

Υπεύθυνες καθηγήτριες:

κ. Δαβάνου Νίκη, φιλόλογος

κ. Χριστοδουλοπούλου Ελένη, μουσικός

Εικόνα3

WP 20161027 09 56 21 Pro

Μαζί πιο δυνατοί

afisa 26 oktovry

Διασχολική Αντιπολεμική Εκδήλωση

Επιπλέον, την Τετάρτη  26/10/2016, 9 το πρωί, στη φιλόξενη αίθουσα του Παμμικρασιατικού Συνδέσμου  Πατρών πραγματοποιήθηκε, με επιτυχία και μέσα σε κλίμα συγκίνησης, αντιπολεμική εκδήλωση με πρωτοβουλία της θεατρικής ομάδας του 8ου Γυμνασίου Πατρών και τη σύμπραξη των  13ου,  17ου , 29ου, 53ου, και  55ου Δημοτικών Σχολείων Πατρών, με αφορμή και την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.

Η εκδήλωση περιελάμβανε: αντιπολεμικά - ηρωικά  τραγούδια από τους μαθητές των Δημοτικών Σχολείων, αντιπολεμικό θεατρικό δρώμενο από τη θεατρική ομάδα και τη χορωδία του 8ου Γυμνασίου, και προβολή ταινιών με υπεύθυνες καθηγήτριες την κ.Αθηνά Καλλιμάνη και την κ.Ελένη Χριστοδουλοπούλου.

.

Σκοπός της εκδήλωσης ήταν μέσα από τη συνεργασία των μαθητών να σταλεί ένα ηχηρό μήνυμα ενάντια στον πόλεμο και τον φυλετισμό που στιγματίζουν τον κόσμο των ενηλίκων και να αναδειχθούν τα παιδιά, τα οποία είναι και τα πιο τραγικά θύματα αυτών των καταστάσεων, ως διαχρονική ελπίδα.